PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Lutja “Parzmorja e madhe”

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Nov 14, 2012 5:18 am

25. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem ty me emrin Tënd,o Formëdhënës;o Shpjegues;o Rregullues;o Pastrues,o Ndriçues;o Lehtësues,o Përgëzues;o Paralajmërues;o i Përparshëm pa fllim,o i Mbrepëm pa mbarim, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:All’llahum’me in’nij es’eluke bismike ja Musav’vir; ja Mukead’dir;ja Mudeb’bir;ja Mune’vir;ja Mutah’hir;ja Mujes’sir;ja Mubesh’shir;ja Mundhir;ja Mukad’dim;ja Muekh’khir, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Nov 14, 2012 5:18 am

26. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti i “Shtëpisë së Shenjtë”;o Zoti i muajti të shenjtë;o Zoti i qytetit të shenjtë;o Zoti i ruknit (ana e Qabes ku është “Guri i Zi”) e i qëndrimit (Mekami i Ibrahimit a.s);o Zoti i grumbullimit të shenjtë (Muzdelifes); o Zoti i Xhamisë së Shenjtë (Xhamia e Qabes);o Zoti i lejimit e i ndalimit;o Zoti i dritës e i errësirës;o Zoti i përshëndetjes e i shpëtimit;o Zoti i fuqisë ndër njerëzit, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Rab’bel-bejtil-haram;ja Rab’be-sh’sheril-haram; ja Rab’bel-beledil-haram; ja Rab’be-rr’rrukni uelmekam; ja Rab’bel-mesh’aril-haram; ja Rab’bel-mesxhidil-haram; ja Rab’bel-hil-li uelharam; ja Rab’be-n’nuri uedh’dhalam; ja Rab’be-t’tebij’jeti ues’selam; ja Rab’bel-kundreti fil-eman, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Nov 14, 2012 5:19 am

27. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O më i Miri i gjykatësve; o më i Drejti i të drejtëce;o më i Vërteti i të vërtetëve;o më i Pastërti i të pastërtve;o më i Miri krijues;o më i Shpejti llogaritës;o më i Miri dëgjues;o më i Miri shikues;o më i Miri ndërmjetësues;o më i Bujari i bujarëve, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Ahkemel-hakimijn;ja A’delel-‘adilijn;ja Asdeka-s’sadikijn;ja At’hare-t’tahirijn;ja Absenel-khalikijn;ja Esreal-hasibijn;ja Esmea-s’sami’ijn;ja Ebsare-n’nadhirijn;ja Eshfea-sh’shafi’ijn;ja Ekremel-ekremijn, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeSun Nov 18, 2012 1:40 am

28. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Kolonë për atë që nuk gjen kolonë;o Mbështetës i atij që nuk ka mbështetës;o Zahire për atë që nuk ka zahire;o Ruajtës i atij që nuk ka ruajtës;o Shpëtues i atij që nuk ka shpëtues;o Krenari e atij që nuk ka krenari;o Fuqiplotë për atë që nuk ka forcues;o Ndihmues i atij që nuk ka ndihmues;o Qetësues i atij që nuk ka qetësues;o Siguri i atij që nuk ka sugurues, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja ‘Imade men la ‘imade lehu;ja Semed men la sened lehu;ja Dhukhre men la dhukhre lehu;ja Hirze men la hirze lehu;ja Gijathe men la gijathe lehu;ja Fakhre men la fakhre lehu;ja Iz’ze men la iz’ze lehu;ja Mu’ijne men la mu’ijne lehu;ja Enijse men la enijse lehu;ja Emane men la emane lehu, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeSun Nov 18, 2012 1:41 am

29. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem ty me emrin Toënd,o Mbrojtës nga gabimet;o i Qëndrueshëm;o i Përhershëm;o i Mëshirshëm;o i Pastër;o Gjykues;o i Ditur;o Ndarës;o Shtërngues;o Dhënës, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: All’llahum’me in’nij es’eluke bismike ja Asim;ja Kaim;ja Daim;ja Rahim;ja Selim;ja Hakim;ja Alim;ja Kasim;Ja Kabid;ja Basit,- Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeSun Nov 18, 2012 1:41 am

30. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ruajtës i atij që kërkon ruajtje prej Teje;o Mëshirues i atij që kërkon mëshirë prej Teje;o Falës mëkatesh i atij që kërkon faljen e mëkateve prej Teje;o Ndihmues i atij që kërkon ndihmë prej Teje; o Mbrojtës i atij që kërkon mbrojtje prej Teje;o Nderues i atij që kërkon nderim prej Teje;o Drejtues i atij që drejtim prej Teje;o Përgjegjës ndaj atij që të përgjërohet Ty;o Përkrahës ndaj atij që kërkon përkrahjen prej Teje;o Shpëtues i atij që kërkon shpëtim prej Teje, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Asime meni-sta’semehu;ja Rahime meni-isterhamehu; ja Gafire meni-stgferehu; ja Murshide meni-stershedehu; ja Hafidha meni-stahfedhahu;ja Mukrime meni-stesrehahu;ja Murshide meni-stershadehu;ja Sarijkha meni-stesrekhahu;ja Mu’ijne meni-steanahu;ja Mugijthe meni-stegathehu, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Nov 21, 2012 4:39 am

31. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Fuqiplotë që nuk bën padrejtësi;o i Butë që nuk shkakton plagë;o Vigjëlues që nuk fle;o i Përhershëm që nuk zhdukesh;o i Gjallë që nuk vdes;o Mbret që nuk rrëzohesh;o i Qëndrushëm që nuk asgjësohesh;o i Ditur që nuk të mbetet asgjë e panjohur;o i Vetëmjaftueshëm që nuk ushqehesh;o i Fortë që nuk dobësohesh, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Azijzen la judamu;ja Letiffen la juramu;ja Kaj’jumen la jenamu;ja Daimen la jefutu;ja Haj’jen la jemutu; ja Meliken la jezulu;ja Bakijen la jefna;ja Alimen la jexh’helu;ja Sameden la jut’amu;ja Kavij’jen la jud’afu, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Nov 21, 2012 4:40 am

32. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem Ty me emrin Tënd,o Një;o i Vetëm;o Dëshmues;o i Lavdishëm;o Falenderues;o Drejtues;o Ringjallës;o Trashëgues;o Krijues i demit;o Krijues i dobisë, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: All’llahum’me in’nij es’eluke bismike ja Ehad;ja Vahid;ja Shahid,ja Maxhid;ja Hamid;ja Rashid;ja Baith;ja Varith;ja Darr;ja Nafi, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Nov 21, 2012 4:41 am

33. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O më Madhështori se çdo i madhëruar;o më Bujari se çdo bujar,o më i Mëshirëshmi se çdo mëshirues;o më i Dituri se çdo i ditur;o më i Urti se çdo i urtë;o më i Përparmi se çdo i përparëm;o më i Madhi se çdo i madhë;o më i Buti se çdo i butë;o më i Madhëruari se çdo i madhëruar; o më Fuqiploti se çdo i fuqishëm, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Azijzen la judamu;Ja A’dhame min kul’li adhijmin;ja Ekreme min kul’li kerijmin;ja Erhame min kul’li rahijmin; ja A’leme min kul’li ‘alijmin;ja Ahkeme min kul’li hakijmin;ja Akdeme min kul’li letiffijn;ja Exhel’le min kul’li xhelijlin;ja Eaz’ze min kul’li azijzin, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe, khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Nov 21, 2012 4:42 am

34. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Bujar në falje;o i Madhëruar në mirënjohje;o më së shumti Mirësues;o i Përparmi në mirësi;o i Përhershmi në butësi;o Krijues më i Përkryer;o Largues i vuajtjeve;o Heqës i dëmit;o Pushtetmbajtësi absulut;o Ndarësi i së vërtetës, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Kerijme-s’safhi;ja Adhimjmel-Men’ni;ja Kethijrel-khajri;ja Kadijemel-fadli;ja Daime-l’lutfi;ja Letijjfe-s’sun’i;ja Munef’fisel- kerbi;ja Kashife-d’durr’rri;ja Malikel-mulki;ja Kadijel-hak’ki, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Nov 28, 2012 9:01 am

35. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që në besën Tënde je besëmbajtës;o Ti që ne besëdhënien Tënde je i fuqishëm;o Ti që në fuqinë Tënde je i lartë;o Ti që në lartësinë Tënde je i afërt;o Ti që në afërsinë Tënde je i butë;o Ti që në butësinë Tënde je i ndershëm;o Ti që në nderimin Tënd je krenar;o Ti që në krenarinë Tënde je i Madhëruar;o Ti që në madhështinë Tënde je i lavdishëm;o Ti që lavdinë Tënde je i lavdëruar, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Men Huve fil ahdihi Vefij’jun;ja Men Huve fij vefaihi Kavij’jun;ja Men Huve fij kuv’vetihi Aliju’jun;ja Men Huve fij uluv’vihi Karijubun;ja Men Huve fij sherfiji Azijzun;ja Men Huve fij lutfihi Sherijfun;ja Men Huve fij adhametihi Mexhijdun;ja Men Huve fij Mexhdihi Hamijdun, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe, khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Dec 12, 2012 7:42 am

36. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem Ty me emrin Tënd,o i Mjaftueshëm;o Shërues;o Besnik;o Falës;o Udhëzuese;o Thirrës;o Gjykues;o i Kënaqur;o i Lartë;o i Qëndrueshëm - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!



Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: All’llahum’me in’nij es’eluke bismike ja Kafij;ja Shafij; ja Vafij;ja Muafij;ja Hadij;ja Da’ij;ja Kadij;ja Radij;ja Alij; ja Bekij, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Dec 12, 2012 7:42 am

37. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që çdo send është i nënshtruar para Teje;o Ti që çdo send është i përulur para Teje;o Ti që çdo send që ekziston është e Jotja;o Ti që çdo send është me Ty;o Ti që çdo send priret kah Teje;o Ti që çdo send është i frikësuar prej Teje;o Ti që çdo send është i qëndrueshëm me Ty;o Ti që çdo send kthehet te Ti;o Ti që çdo send të dëlir Ty nga mangësitë me falenderimin për Ty;o Ti që çdo send do të shuhet përveç Teje, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Men kul’lu shej’in khadi’un lehu;ja Men kul’lu shej’in khashi’un lehu; ja Men kul’lu shej’in meuxhudun bihi;ja Men kul’lu shej’in kainun lehu;ja Men kul’lu shej’in meuxhudun bihi;ja Men kul’lu shej’in munijhun ilejhi;ja Men kul’lu shej’in khaifun minhu; ja Men kul’lu shej’in kaimun bihi;ja Men kul’lu shej’in sairun ilejhi; ja Men kul’lu shej’in jusebbihu bihamdihi; ja Men kul’lu shej’in halikun il’la vexh’huhu, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeWed Dec 12, 2012 7:44 am

38. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që nuk ka vend ku shkohet përveçse tek Ti;o Ti që nuk ka frikë veçse prej Teje;o Ti që nuk ka qëllim tjetër përveçse tek Ti;o Ti që nuk ka vendshpëtim veçse tek Ti;o Ti që nuk shpresohet në dike tjetër veçse në Ty;o Ti që nuk ka force e fuqi përveçse me Ty;o Ti që nuk ka mbështetje veçse në Ty;o Ti që nuk nuk mund të shpresohet përveç se në Ty;o Ti që nuk ka të adhuruar tjetër përveç Teje - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë, o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Men la mefze’a il’la ilejhi;ja Men la maksade il’ila ilejhi;js Men la menxha minhu il’la ilejhi;ja Men la jurgabu il’la ilejhi;ja Men la haule ue la kuv’vete il’la ilejhi;ja Men la justeanu il’la bihi;ja men la juteve’kelu il’la alejhi;ja Men la jurxha il’la huve;ja Men la ju’bedu il’la huve,- Subabhaneke ja la il ‘lahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeSun Dec 16, 2012 4:43 am

39. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O më i Miri i të adhuruarve;o më i Miri i të dëshiruarve;o më i Miri i të kërkuarve;o më i Miri i përgjegjësimbajtësve;o më i Miri i qëllimarritjes;o më i Miri i të përmendurve;o më i Miri i të falënderuarve;o më i Miri i të dashurve; o më i Miri i të luturve;o më i Miri i shoqëruesve, Teje - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë, o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Khajrel-merhubijn;ja Khajrel-mergubijn; ja Khajrel-matlubijn; ja Khajrel-mes’ulijn; ja Khajrel-maksudijn; ja Khajrel-medhkurijn; ja Khajrel-meshkurijn; ja Khajrel-mahbubijn; ja Khajrel-med’uv’vijn; ja Khajrel- muste’ nisijn,- Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeSun Dec 16, 2012 4:44 am

40. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem Ty me emrin Tënd;o Falës mëkatesh;o Mubulues gabimesh; o i Fuqishëm;o Mposhtës i çdo gjëje;o Krijues;o Ndarës i sendeve në pjesë;o Bashkues;o Kujtues;o Shikues;o Ndihmues, Teje - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: All’llahum’me in’nij es’eluke bismike ja Gafir;ja Satir;ja Kadir;ja Kahir;ja Fatir;ja Kasir;ja Xhabir; ja Dhakir;ja Nadhir;ja Nasir, - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeSun Dec 16, 2012 4:45 am

41. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që krijove dhe përsose; o Ti që caktove dhe udhëzove në rrugën e drejtë;o Ti që largon sprovat;o Ti që dëgjon bisedat intime;o Ti që shpëton të mbytyrit;o Ti që shpëton të shkatërruarit; o Ti që shëron të sëmurët;o Ti që krijove të qeshurën dhe të qarën;o Ti që jep vdekjen dhe jetën;o Ti që ke krijuar çiftin mashkull-femër, Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Men khaleka fesev’va;ja Men kad’ dere fehda;ja Men jekshiful-belva;ja Men jesmeu-n’nexhva;ja Men junkidhul-garka;ja Men junxhil- helka;ja Men jeshfil-merda;ja Men ad’hake ue ebka;ja Men emate ue ahja;ja Men khaleka-z’zeuxhejni-dh’dhekere uel-uhtha, - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeThu Dec 20, 2012 3:09 am

42. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që në tokë e në det është rruga Jote;o Ti që në horizonte janë argumentet e Tua;o Ti që në vdekjet është fuqia Jote;o Ti që në varret është këshilla Jote;o Ti që në përmbysjen e madhe është sundimi Yt;o Ti që në llogarinë është madhështia Jote;o Ti që në Parajas (Xhen’net) është shpërblimi Yt;o Ti që në Zjarr është denimi Yt,- Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Men fil-berr’rri uel-bahri sebijluhu;ja Men fil-afaki ajatuhu;ja Men fil-ajati burhanuhu; ja Men fil-memati kudretuhu;ja Men fil-hejbetehu;ja Men fil-mijzani kada’uhu;ja Men fil-xhen’neti thevabuhu;ja Men fi-n’nari ikabuhu, - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeThu Dec 20, 2012 3:12 am

43. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që tek Ty vrapojnë të frikësuarit;o Ti që para Teje drithmërohen fajtorët;o Ti që për tek Ty kanë qëllim të arrijnë të bindurit;o Ti që tek Ty dëshirojnë të jenë të përkorët;o Ti që tek Ty gjejnë strehim të hutuarit;o Ti që tek Ty gjejnë shoqërim dashamirët;o Ti që me Ty krenohen të dashuruarit;o Ti që në flajen Tënde shpresojnë të gabuarit;o Ti që tek Ty qetësohen të diturit;o Ti që tek Ty mbështetn të dorëzuarit para Teje, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Men ilejhi jehrebul-khaifun;ja Men ilejhi jefzeul – mudhnihu; ja Men ilejhi jaksidul-munijbun; ja Men ilejhi jergabu-z’zahidun; ja Men ilejhi jelxheul-mutehaj’jirun; ja Men ilejhi jeste’nisul-murijdun; ja Men bihi jeftekbirul-muhib’bun; ja Men fij afvihi jatmeul-khatiun; ja Men ilejhi jeskunul- mukinun; ja Men alejhi jetvek’kelul -mutevek’kilin; - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeThu Dec 20, 2012 3:13 am

44. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem Ty me emrin Tënd o i Dashur;o i Mirë;o i Afërm;o Mbikqyrës; o llogarimarrës;o i Lutur;o Shpërblyes;o Përgjigjës i lutjes;o i Gjithinformuar;o Vështrues, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: All’llahum’me in’nij es’eluke bismike ja Habijb; ja Taj’jib;ja Karijb;ja Rekijb;ja Hasijib;ja Muhijb;ja Muthijb;ja Muxhijb;ja Khabijr;ja Besijr, - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe, khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeThu Dec 20, 2012 3:15 am

45. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O më i Afërmi se çdo i afërm;o më i Dashuri se çdo i dashur;o më Vëzhguesi se çdo vëshgues;o më i Gjithinformuari se çdo njohës;o më i Ndershmi se çdo i ndershëm;o më i Larti se çdo i lartë;o më i Fuqishmi se çdo i fuqishëm;o më i Pasuri se çdo i pasur;o më Bujari se çdo bujar;o më i Dhembshuri se çdo i dhembshëm, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Akrabe min kul’i karijbin; ja Ehab’be min kul’i habijbin;ja Ebsare min kul’i besijrin;ja Akhbere min kul’i khabirjrin;ja Eshrefe min kul’i sherijfin;ja Erfea min kul’i Refij’in;ja Akva’ min kul’i kavij’jin;ja Agna min kul’i ganij’jin; ja Exhvede min kul’i xhev’vadin;ja Er’efe min kul’i reufin; - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna mine-n’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeThu Dec 20, 2012 3:24 am

46. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Mposhtës që nuk mposhtesh;o Bërës që nuk je i bërë;o Krijues që nuk je i krijuar;o Zotërues që nuk zotërohesh;o Marrës me force që nuk merresh me force;o Lartësues që nuk ke lartësues;o Ruajtës që nuk ke ruajtës;o Ndihmues që nuk je i ndihmuar;o Dëshmues që nuk mungon;o i Afërm që nuk je larg, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Galiben gajre maglubi;ja Sanian gajre masnuin; ja Khalikan gajre makhlukin;ja Maliken gajre memlukin;ja Kahiren gajre makhurin;ja Rafian gajre merfuin;ja Hafidhan gajre mahfudhin;ja Nasiren gajre Mensurin;ja Shahiden gajre gaibin;ja Karijben gajre beijdin, - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna mine-n’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeThu Dec 20, 2012 7:33 am

47. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O dritë e dritës;o Ndriçues i dritës;o Krijues i dritës;o Sistemues i dritës;O Caktues i dritës;o Dritë e çdo drite;o Dritë para çdo drite;o Dritë pas çdo drite;o Dritë mbi të gjitha dritat;o Dritë që nuk ka dritë të ngjashme, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Nure-n’nur;ja Munev’vire-n’nur;ja Khalika-n’ nur;ja Mudeb’bire-n’nur;ja Mukad’dire-n’nur;ja Nure kul’li nurin;ja Nuren kable kul’li nurin;ja Nuren baëde kul’li nurin;ja Nuren feuka kul’li nurin;ja Nuren lejse kamithlihi nurun, - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna mine-n’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeThu Dec 20, 2012 7:33 am

48. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që dhënia Jote është e ndershme;o Ti që puna Jote është e butë;o Ti që butësia Jote është e përhershme;o Ti që bamirësia Jote është e kahershme;o Ti që fjala Jote është vërtetë;o Ti që premtimi Yt është i drejtë; o Ti që fjala Jote është mirësi;o Ti që dënimi Yt është drejtësi;o Ti që përmendja Jote është ëmbëlsi;o Ti që mirësia Jote është e pafundësisht e madhe, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Men ‘atauhu sherijfun;ja Men fi’luhu letijfun;ja Men lutfuhu mukijmun;ja Men ihsanuhu kadijmun;ja kauluhu hak’kun;ja Men va’duhu sidkun;ja Men afvuhu fadlun;ja Men adhabuhu adlun,ja Men dhikruhu sidkun; ja Men fadluhu amijmun, - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe, khal-lisna mine-n’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitimeThu Dec 20, 2012 7:34 am

49. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem Ty me emrin Tënd o Lehtësues;o Ndarës;o Zëvendësues; o Ulës;o Zbritës;o Dhënës;o Përparësidhënës;o Shpërblyes;o Afatdhëhës;o Zbukurues, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë, o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:All’llahum’me in’nij es’eluke bismike ja Museh’hil;ja Mufes’sil;ja Mubed’dil;ja Mudhel’lil;ja Munez’zil; ja Munev’vil; ja Mufed’dil;ja Muxhez’zil; ja Mumeh’hil;ja Muxhem’mil, - Subabhaneke ja la ilahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna mine-n’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” - Faqe 2 I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lutja “Parzmorja e madhe”
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
»  Lutja,përgjërimi,meditimi
» Tornado gjigante pesëfish më e madhe se Toka
» Mali i shenjtë Emei dhe Buda e Madhe Leshan në Kinë
» Piramida me e madhe dhe me e vjeter ne bote ne Bosnje? Do te rishkruhet historia?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: RELIGJIONE :: K R I S H T E R I M I :: I S L A M I-
Kërce tek: