PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Lutja “Parzmorja e madhe”

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 10, 2012 11:20 pm

Kjo dua (lutje) është emërtuar “Parzmorja e madhe”, nga fjala arabe “el-xheusheri”-parzamore dhe është përcjellur prej Iman Zenel Abidinit i cili e ka ndëgjuar prej babit të tij Imam Hysejnit a.s.,prej gjyshit të Imam Aliut a.s.k.v., dhe ky i fundit prej Profetit s.a.v.s.

Iman Zenel Abidini tregon: “kur Profeti s.a.v.s.,ishte në njërën nga luftrat që u detyrua të bënte,i zbriti Xhebraili a.s.,dhe e gjeti të ndjente dhembje prej parzmores së rënd që mbante. Xhebraili a.s.,i tha: O Muhammed,Zoti yt të çon selam(të përshëndet) dhe të thotë hieq këtë parzamore dhe këndo këtë dua (lutje),e cila është siguri dhe mbrojtje për ty e për ummetin tënd.

Xhebraili a.s.,vazhdoi t’i shpjegojë gjërë e gjatë mirësitë e kësaj lutjeje; ndër të tjera i shpjegoi se kjo dua është me vlerë të këndohet edhe në fillim të muajit të bekuar të Ramazanit në mes të këtij muaji dhe në Natën e Kadrit dhe shtoi duke i thënë se Allahu pranë personit që lutet me këtë dua dërgon edhe shtatëdhjetë mijë melaike(engjëj) që të bëjnë tespijat (madhërojnë) dhe së bashku me lutësin kërkojnë mëshirë dhe mirësitë e Allahut.

Iman Zenel Abidini trego se babai i tij i ka kërkuar atij që këtë dua ta mësoj përmendësh,ashtu siç e kishte porositur edhe atë vetë i ati,priësi i besimtarëve, të Imam Aliu a.s.k.v.

Në këtë lutje-meditim Allahu i Madhëruar thirret vetëm me emrat e Tij të bukur,ashtu siç ka urdhëruar vetë i Larti në fjalën e Tij të nderuar: “Allahu ka emrat më të bukur,prandaj thirreni Atë me ato....”(El-A’raf,180).Në këtë dua,çdo emër nga 100 emrat e bukur të Allahut,është shoqëruar edhe me dhjetë cilësi të lartë të amrit të bukur përkatës me të cilat Allahu e ka përshkruar Veten e Tij të Lartësuar.

Çdo emër i bukur fillohet me “Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim”-“Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit. Mëshirëmadhit” dhe mbydhet me lutjen: “Subabhaneke ja la illahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe,,khal-lisna minen’nari ja Rabb”(Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë, ndihmë, ndihmë,na shpëto ne prej zjarrit,o Zot)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 10, 2012 11:22 pm

1. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit.Mëshirëmadhit: O Zoti im,unë të lutem Ty me emrin Tënd o Allah,o Mëshirëmadh,o i Gjithëmëshirshëm,o Bujar,o i Qëndrushëm,o Madhështor,o i Hershëm,o i Gjithëditur,o i Butë,o i Mençur,-Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë,ndihmë, ndihmë,na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: All’ahum’me in’nij es’eluke bismike Ja All’llah,ja Rahman,ja Rrahim,ja Kerim,ja Mukijm,ja Adhim,ja Kadim,ja Alim,ja Halim, ja Hakim - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’nari ja Rabb
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 10, 2012 11:24 pm

2. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit.Mëshirëmadhit: O Zotëri mbi zotërijtë, o Përgjigjësi i lutjeve,o Lartësues i gradëve,o ruajtës i të mirave,o Falës i gabimeve, o Dhënës i zërave,o i Ditur i të fshehtave,o Sprapsës i fatkeqësive - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë,ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Sej’jide s’sadat,ja muxhijbe-d’davat,ja Raifa-d-derxhat, ja Velij’jel-hasenat,ja Gafirel-khatij’at,ja Mu’tijel-mes’elat,ja Kabile-t’teubat,ja Sami’al-esvat,ja Alimel-khafij’jat,ja Dafi’al-belij’jat - Subabhaneke ja la illahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe,,khal-lisna minen’nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 10, 2012 11:24 pm

3. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit.Mëshirëmadhit: O më i Miri falës mëkatesh,o më i Miri i gjykatësve,o më i Miri i ndihmuesve,o më i Miri i sunduesve, o më i Miri i frunizuesve,o më i Miri i trashëguesve,o më i Miri i falënderuesve, o më i Miri i kujtuesve,o më i Miri zbritësve,o më i Miri i bamirësve - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë,ndihmë,ndihmë,na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja khajrel-gafirin,ja khajrel – fatihijn, ja khajrel-n’nasirijn, ja khajrel-bakimijn, ja khajrer – rr’rrazikijn, ja khajrel – varithijn, ja khajrel-hamidijn, ja khajrer-dh’dhakirijn, ja khajrel- munzilin, ja khajrel-muhsinijn- Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,,khal-lisna minen’nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 10, 2012 11:25 pm

4. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit.Mëshirëmadhit: O Ti që ke madhështinë e bukurinë,o Ti që ke fuqinë dhe absoluten,o Ti që ke sundimin e madhështinë, o i Madh i Gjithëlartësuar;Krijues i reve shimbajtëse,o Ti që ke dënimin e rënd;o Ti më i Shpejti llogartisë,o Ti që ke ndërshkrimin të ashpër; tek Ti është shpërblimi më i mirë; tek Ti është baza e Librit - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë,ndihmë, ndihmë,na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Men lehul-iz’zetu uel xhemal;ja Men lehul – kudretu uel-kemal; ja Men lehul-mulku uel xhelal; ja Men lehul-kebijrul-muteal;ja munshie’s’ sehabi-th’thikal; ja Men huve shedijdul-mihal; ja Men huve serij’ul-hisab; ja Men huve shedijdul-ikab;ja Men indehu husnu-th’thevab; ja Men indehu ummul-kitab - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,,khal-lisna minen’nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 10, 2012 11:26 pm

5. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit.Mëshirëmadhit: O Zoti im,unë të lutem në emrin Tënd o i Butë;o Mirësidhënës;o Gjykues i vërtetë;o Argument;o Pushtet;o Kënaqësidhënës;o Mëkatfalës;o i Pastër nga mangësitë;o Dhënës i ndihmës;o Zotërues i mirësive dhe Zbulues i sendeve - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë,ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:All’llahum’me in'nij es’eluke bismike ja Han’nan;ja Men’nan; ja Dej’jan,ja Burhan;ja Sulltan;ja Ridvan;ja Gufran;ja Suhban;ja Muste’an;ja Dhel-Men’ni uel-bejan - Subabhaneke ja la illahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe,,khal-lisna minen’nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeSat Oct 13, 2012 11:51 pm

6. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit.Mëshirëmadhit: o Ti që ndaj madhërisë Tënde çdo send është nënshtruar;o Ti që ndaj fuqisë Tënde çdo send është dorëzuar; o Ti që para madhështisë Tënde çdo send është përulur; o Ti që autoritetit Tënd çdo send i është përkulur;o Ti që ndaj frikës Tënde çdo send ndruhet; o Ti që malet çahen prej frikës Tënde;o Ti që me urdhërin Tënd janë lartësuar qiejt; o Ti që me urdhërin Tënd u bënë të qëndrueshme tokat;o Ti që Ra’di (engjëlli i ngarkuar me rrufetë) të dëlir ngga mangësit me lavdërimin për Ty;o Ti që nuk u bën padrejtësi banorëve të mbretërisë Tënde - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje,ndihmë,ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Men tevada’a kul’lu shej’in liadhametihi;ja Men istesleme kul’lu shej’in likudretihi; ja Men dhel’le kul’lu shej’in li iz’zetihi;ja Men khada’a kul’lu shej’in lihejbetihi;ja Men inkade kul’lu shej’in min khashjetihi; ja Men tesbek’kakatil-xhibalu min mekhafetihi; ja Men kamati-s’samavatu biemrihi; ja Men istekarr’rretil- erdune bi idhnihi; ja Men juseb’bihu-rr’rra’du bihamdi; ja Men la ja ‘tedi ala ehli memleketihi bejan -Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe,elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeSat Oct 13, 2012 11:52 pm

7. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit.Mëshirëmadhit: O Falës i gabimeve;o Largues i pësimeve;o Pritës i shpresave;o i Madhi dhënës;o Dhurues i dhuratave; o Furnizues me ushqim i krijesave;o Kryerës i qëllimeve të larta;o Dëgjues i ankimeve;o Ringjallës i krijesave;o Liridhënës i robërve - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Gafirel-khataja; ja Kashifel-belaja;ja Muntehe - rr’rrexhaja;ja Muxhzilel -ataja;ja Vahibel-bedaja;ja Razikel-beraja; ja Kadijel-Menaja; ja Sami’a-sh’shekaja; ja Baithel-beraja; ja Muntalikal-esara - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeSun Oct 21, 2012 1:36 am

8. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zotëruesi i falënderimit e i lavdisë e i ndriçimit;o Zotërues i besës e i besnikërisë o Zotërues i faljes dhe i kënaqësisë;o Zotëruesi i mirësive të mëdha e i madhështisë e i qëndrushmërisë;o Zotërues i dallimit e i gjykimit;o Zotërues i madhështisë e i qëndrueshmërisë; o Zotërues i bujarisë e i dhënies së ndershme;o Zotërues i mirësive të mëdha dhe i të gjitha mirësive - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Dhel hamdi ueth’thenai;ja Dhel fakhri uel behai;ja Dhel mexhdi ue-s’senai;ja Dhel ahdi uel vefai;ja Dhel afvi uerr’rridai;ja Dhel men’ni uel ataja;ja Dhel fasli uel kadai;ja Dhel iz’zi uel bekai;ja Dhel xhudi nes’sekhai;ja Dhel alai uen’neamai -Subabhaneke ja la illahe il-la ente, elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeSun Oct 21, 2012 1:36 am

9. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem Ty me emrin Tönd o Dëgjues;o Ndalues;o Sprapsës;o Lartësues;o Bërës;o Dobisjellës;o Dëgjues;o Mbledhës;o Çiftëzues;o Shumues;o Zgjerues - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë,ndihmë,ndihmë,na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:All’llahum’me in’nij es’luke bismike ja Mani’u;ja Dafi’u;ja Rafiu;ja Sani’u;ja Nafi’uja Sami’u; ja Xhami’u; ja Shafi’u;ja Vasi’u;ja Meves’si’u -Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 24, 2012 2:15 am

10. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Bërës i çdo sendi të bërë; o Krijues i të gjitha krijesave;o Zotërues i të gjitha krijesave;o Furnizues me ushqim i çdo krijese që ushqehet;o Zotërues i të gjitha pasurive;o Largues i të gjitha pësimeve të rënda; o Heqës i çdo brenge; o Mëshirues i çdo të mëshiruari;o Përkrehës i çdo të ndari;o Mbulues i çdo të mete; o Strehues i çdo të përzëni - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Sani’a kul’le masnuin;ja Khalika kul'le makhlukin;ja Razika kul’le merzukin;ja Malike kul’le memlukin;ja Kashife kul’le merkrubin;ja Farixhe kul’le mehmunin; ja Satire kul’le merhumin;ja Nasire kul’le makhdhulin;ja Satire kul’le ma’jubin:ja Melxhe’e matrudin -Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 24, 2012 2:16 am

11. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Përgatitësi im gjatë vështirësisë time;o Shpresa ime gjatë pësimit tim;o Qetësuesi im gjatë vetmisë time;o Shoqëruesi im në vend të huaj;o Mbrojtësi im në gjendjen time të mirë;o Ndihmuesi im gjatë fatkeqësisë time; o Udhërrëfyesi im gjatë mëdyshjes time;o Pasuruesi im gjatë varfërisë time;o Vendstrehimi im gjatë turbullimit tim;o Ndihmuesi im gjatë frikës time - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Ud’detij ‘inde shid’detij;ja Rexha’ij ‘inde musijbeti;ja Mu’nisij ‘inde vahshetij;ja Sahibij ‘inde gurbetij;ja Velij’jij ‘inde ni’metij;ja Gijathij ‘inde kurbetij;ja Delijlij ‘inde hajreti; ja Gannaij ‘inde iftikarij; ja Melxhe’ij ‘inde idtirarij,ja Mu’ijjij ‘inde mefze’ij - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe, khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 24, 2012 2:17 am

12. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Njohës i të fshehtave;o Falës i fajeve;o Mbulues i të metave;o Heqës i pësimeve;o Përmbysës i zemrave;o Mjek i zemrave;o Ndriçues i zemrave;o Zbutësi i zemrave;o Heqës i brengave;o Largues i pikëllimeve - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Al’lamel-gujub;ja Gaf’fare-dh’ dhunub; ja Set’tarel-ujub;ja Kashifel-kurub;ja Mukal’ libel -kulub; ja Tabijel-kulub;ja Munev’virel-kulub;ja Enijsel-kulub;ja Muferr’rrixhel- humum;ja Munef’fisel-gumum, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeWed Oct 24, 2012 2:20 am

13. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem ty me emrin Tënd,o i madhëruar;o i Bukur;o Mbikqyrës;o Përkujdesës;o Udhërryfyes;o Drejtues;o Pranues;o Ndryshues;o Arritës;o Shikues në thellësi; o Dhënës i fuqisë e i mundësisë - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: All’llahum’me in’nij es’seluke bismike ja Xhelijl;ja Xhemijl;ja Vekijl;ja Kefijl;ja Delijl;ja Kabijl;ja Mudijl;ja Munijl;ja Mukijl;ja Muhijl, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeMon Oct 29, 2012 7:10 am

14. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Drejtues I të humburve;o Ndihmues i ndihmë kërkuesëve;o Shpëtues i shpëtimkërkuesëve;o Fqinj i fqinjëkërkuesëve;o Siguri e të frikësuarëve; o Ndihmë e besimtarëve;o Mishërues i të mjeruarve;o Vendstrehimi i mëkatarëve;o Falës i fajtorëve;o Përgjigjës i thirrjes së nevojtarëve - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Delijlel-mutehaj’jirijn; ja Gijathel- mustegijthijn;ja Sarijkhal-mustesrikhijn;ja Xharel-mustexhijrijn;ja Emanel-khai’fijn;ja ‘Aunel-mu’minijn;ja Rahimel-mesakijn;ja Melxhe’el – asijn;ja Gafirel – mudhnihijn;ja Muxhijbe da’vetil-mudtarr’rrijn, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeMon Oct 29, 2012 7:11 am

15. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zotërues i bujarisë e i bamirësisë; o Zotërues I virtytit e i mirësive të mëdha; o Zotërues i sigurisë e i garancisë; o Zotërues i pastërstisë e dëlirësisë; o Zotërues i urtësisë e i shpjegimit të qartë; o Zotërues i mëshërisë për të gjitha krijesat dhe i kënaqësisë;o Zotërues i faktit e i argumentit;o Zotërues i madhështisë e i pushtetit;o Zotërues i mëshirës e i dhënies së ndihmës;o Zotërues i butësisë e i faljes së mëkatëve - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Dhel-xhudi uel-ihsan; ja Dhel-fadli uel-imtinan;ja Dhel-emni uel-eman;ja Dhel-huxh’xheti uel-burban;ja Dhel-adhameti ues’sultan;ja Dherr’rra’feti uzel-mustean;ja Dherrr’rra’ feti uel-gufran, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeFri Nov 02, 2012 7:06 am

16. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që je Zot i çdo sendi;o Ti që je i Adhuruari i çdo sendi;o Ti që je Krijuesi i çdo sendi;o Ti që je Bërës i çdo sendi;o Ti që je para çdo sendi;o Ti që je pas çdo sendi;o Ti që je mbi çdo send;o Ti që je i Ditur për çdo send;o Ti që je i Fuqishëm mbi çdo send;o Ti që je i Qëndrueshëm, ndërsa shuhet çdo send - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Men Huve rab’bu kul’li shej’in;ja Men Huve ilahu kul’lin shej’in; ja Men Huve saniu kul’lin shej’in; ja Men Huve kable kul’lin shej’in; ja Men Huve ba’de kul’li shej’in; ja Men Huve feuka kul’li shej’in; ja Men Huve alimun bikul’lin shej’in; ja Men Huve kadirun ala kul’lin shej’in; ja Men Huve jebka ue jefna kul’lu shej’in, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe, khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeFri Nov 02, 2012 7:07 am

17. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem Ty me emrin Tënd,o Sigurues;o Mbizotërues;o Shpikës (I sendeve nga asgjëja); o Përkujtues;o Shkoqitës;o Lehtësues I punëve;o Mundësidhënës;o Zbukurues;o Shpallës I urtësisë;o Pjesëtues - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:All’llahhum’me in’nij es’seluke bismike ja Mu’min;ja muhejmin; ja Mukev’vin;ja Mulek’kin;ja Mubej’jin,ja Muhev’vin;ja Mumek’kin;ja Muzej’jin,ja Mu’lin;ja Mukas’sim, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe, khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeThu Nov 08, 2012 6:09 am

18. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që je i Vazhdueshëm në mbretërimin Tënd; o Ti që je i Përparshëm në sundimin Tënd; o Ti që je i Madhë në madhështinë Tënde; o Ti që je Mëshirmadh për robët e Tu; o Ti që je i Gjithëditur për çdo send; o Ti që je i Butë ndaj kujdo që të kundërshton Ty; o Ti që je Bujar ndaj kujdo që të lutet Ty; o Ti që je i Urtë në veprat Tua; o Ti që je i Butë në urtësinë Tënde - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë,na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Men huve fij mulkihi Mukijm;ja Men huve fij sultanihi Kadijm;ja Men huve fij xhelalihi Adhijm;ja Men huve ala ibadihi Rahijm;ja Men huve bikul’li shej’in Alijm;ja Men huve bimen asa’Hu Halijm;ja Men huve bimen rexha’Hu Kerijm;ja Men huve fij sun’ihi Hakijm;ja Men huve fij hikmetihi Letijf;ja Men huve fij lutfihi Kadijm,- Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeThu Nov 08, 2012 6:10 am

19. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që shpresohet vetëm mirësia Jote; O Ti që kërkohet vetëm falja Jote; O Ti që i kihet frikë drejtësisë Tënde; O Ti që vazhdon vetëm sundimi Yt; O Ti që nuk ka pushtet tjetër veç pushtetit Tënd; O Ti që mëshira Jote ka përfshirë çdo send; O Ti që mëshira Jote ka parakaluar zemërimin Tënd; O Ti që dituria Jote ka përfshirë çdo send; O Ti që nuk të shëmbëllen (ngjan) asnjë send - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: ja Men la jurxh il’la fadluhu; ja Men la jus’elu il’la afuhu; ja Men la jundharu il’la birr’rruhu; ja Men la jukhafu il’la adluhu; ja Men la jedumu il’la mulkuhu; ja Men sultane il’la sultanuhu; ja Men vesiat kul’le shej’in rahmetuhu; ja Men sebekat rahmetuhu gadhabehu; ja Men ehata bikul’li shej’in ilmuhu; ja Men lejse ehadun mithluhu, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeMon Nov 12, 2012 11:59 pm

20. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Heqës i preokupimit;o Largues i brengës;o Falës i fajit;o Pranues i pendimit;o Krijues i njerëzisë;o i Drejt në premtim;o Besniku në besdhënie;o i Dituri i sekretit;o Shpërthyes i farëzës;o Furnizues me ushqim i njerëzve - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë, o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim: Ja Farixhel’hem’mi;ja Kashifel-gam’mi;ja Gafire- dh’dhenebi;ja Kabile-t’teubi;ja Khalikal-khalki;ja Sadikal-va’di;ja Muvef’fijel-ahdi;ja Alime-s’sirr’rri;ja Falikal-hab’bi;ja Razikal-enami, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeTue Nov 13, 2012 12:00 am

21. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zoti im,unë të lutem ty me emrin Tënd,o i Lartë;o Besëmbajtës;o i Pasur;o Zgjatës i jetës;o Respektues;o i Kënaqur;o i Pastërt;o i Dukshëm;o i Fuqishëm;o i Afërm, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!

Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:All’llahum’me in’nij es’eluke bismike ja Alij’ju;ja Vefij’ju;ja Ganij’ju;ja Melij’ju;ja Hafij’ju;ja Radij’ju;ja Zekij’ju;ja Bedij’ju;ja Kavij’ju;Ja Velij’ju, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeTue Nov 13, 2012 12:02 am

22. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Ti që ke nxjerë në shesh të bukurën;o Ti që ke mbuluar të keqën;o Ti që nuk ndërshkon për fajet;o Ti që nuk e zbulon të mbuluarën;o Falës i Madhë;o Mirëfalës;o i Gjerë në faljen e mëkateve;o Dhënës i mëshirës me të dyja duart;o i Dituri i çdo bisede të fshehtë;o Qëllimi më i lartë i çdo ankese, , - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Men adh’herel-xhemilj;ja Men seterel-kabijh;ja Men lem juakhidhu bilxherijreh;ja Men lem jehtiki-s’sitre;ja Adhijmel-afivi;ja Hasene –t’texhavuzi;ja Vasi’al-magfirti;ja Basital-jedejni birr’rrahameti;ja Sehibe kul’li nexhva;ja Munteba kul’li shekva, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeTue Nov 13, 2012 12:03 am

23. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Zotërues i mirësë së madhe;o Zotërues i mëshirës së gjerë;o Zotërues i përparësisë në bamirësi;o Zotërues i urtësisë në shkallë më të lartë;o Zotërues i fuqisë plotësuar;o Zotërues i argumentit të prerë;o Zotërues i bujarisë së hapur;o Zotërues i madhështisë së përhershëm;o Zotërues i fuqisë së pathyeshme;o Zotërues i madhërisë së fuqishme, - Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë,o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Dhe-n’nimeti-s’sabigah;ja Dhe-rr’rahmetil-vasiah;ja Dhel-hikmetil-baligah;ja Dhel-kudretil-kamileh;ja Dhel-huxh’xhetil-kati’ah; ja Dhel-kerameti-dh’dhahireh; ja Dhel-iz’zeti-d’daimeh; ja Dhel-kuv’vetil-metijenh; ja Dhel-adhametil-Menij’ah, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fakiri

fakiri


Numri i postimeve : 1191
Pikët : 9675
Reputation : 4
Join date : 27/02/2012

Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitimeTue Nov 13, 2012 12:04 am

24. Me emrin e Allahut,të Gjithëmëshirshmit,Mëshirëmadhit:O Shpikës i qiejve;o Bërës i errësirave;o Mëshirues i lotëve;o Heqës i pengesave;o Mbuluse i turpeve;o Ngjallësi të vdekurve;o Zbritës i argumenteve;o Shumëfishues i mirësive;o Fshirësi të këqijave;o Dënues i ashpër,- Ty nuk të mungon asgjë e nuk ke nevojë për asgjë, o Ti që nuk ka zot tjetër veç Teje, ndihmë, ndihmë, ndihmë, na shpëto ne prej zjarrit,o Zot!


Bismil-lahirr-Rrahmanirr-Rrahim:Ja Bedij’a-s’semavati;ja Xhaile-dh’dhulumati;ja Rahimel-aberati;ja Mukijlel-atheati;ja Satirel-aurati;ja Muhjijel-emvati;ja Munzilel-ajati;ja Mudai’ifel-basenati;ja Mahije-s’sej’jati;ja Shedijde-n’nikmati, - Subabhaneke ja la illahe il-la ente,elgauthe, elgauthe, elgauthe,khal-lisna minen’ nari ja Rabb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Lutja “Parzmorja e madhe” Empty
MesazhTitulli: Re: Lutja “Parzmorja e madhe”   Lutja “Parzmorja e madhe” I_icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lutja “Parzmorja e madhe”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
»  Lutja,përgjërimi,meditimi
» Tornado gjigante pesëfish më e madhe se Toka
» Mali i shenjtë Emei dhe Buda e Madhe Leshan në Kinë
» Piramida me e madhe dhe me e vjeter ne bote ne Bosnje? Do te rishkruhet historia?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: RELIGJIONE :: K R I S H T E R I M I :: I S L A M I-
Kërce tek: