PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

LaNiGc


Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 36
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! Empty
MesazhTitulli: NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!   NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! I_icon_minitimeWed May 30, 2012 12:24 am

NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!
NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj! NASA-and-Moon

NASA, pak kohë më parë dha direktiva për ruajtjen e traditës dhe kulturës së studimit të Hënës.
Por pyetja që lind është se, vërtet të tjerët do të respektojnë direktivat e NASA-s dhe a do të pajtohen ata me të?

Gjithsesi, kemi të bëjmë me një hap gjigand të njerëzimit: NASA pak kohë më parë publikoi udhëzimet e manexhimit dhe të ruajtjes së rajoneve historike të hënës, edhe pse askush nuk ka qëndruar aty për 40-vjet. Kështu, kompanitë të cilat kanë vënë në shënjestrën e tyre Hënën, duhet të mendohen “mirë”.

Këto udhëzime, gjithsesi, duken paksa si hipokrite, pasi ishte kërkuar nga NASA që të merrte pjesë në një program, i cili parashikon uljen e një roboti në sipërfaqen e Hënës.
Kështu, 26 shoqëri private, të vetëfinancuara, konkurrojnë dhe ndihmojnë fuqishëm Goggle Lunar X Price, me vlerë 20 milionë dollarë.
Nga ana e saj, NASA, ka propozuar që robotët që do të studiojnë Hënën, të mbahen larg disa zonave, për t’u ruajtur paprekshmëria e disa objekteve historike atje në Hënë, bashkë me materialin e grumbulluar atje nga Apollo, flamujt e astronautëve, gjurmët e astronautëve dhe eksperimenteve që u bënë në ato zona të Hënës./albobserver.com/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
NASA: Shikojeni Hënën, por larg duart prej saj!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» NASA do te shkaterroje dy aparate kozmike duke i perplasur ata me Henen
» 43 gjëra që nuk i dinit për Hënën e plotë
» Shkencetaret zbulojne henen e peste te Plutonit
» ROBËRIMI PREJ DASHURISË
» 8 prej zbulimeve më të mëdha të 2012

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I-
Kërce tek: