PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Tashmë uji edhe do të… hahet!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

LaNiGc


Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 36
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

Tashmë uji edhe do të… hahet!  Empty
MesazhTitulli: Tashmë uji edhe do të… hahet!    Tashmë uji edhe do të… hahet!  I_icon_minitimeMon Oct 08, 2012 11:48 pm

Tashmë uji edhe do të… hahet! Tashmë uji edhe do të… hahet!  Uji12

Burimet natyrore me ujë të pijshëm sa po venë dhe po pakësohen. Kështu, shkencëtarët po kërkojnë mënyra të reja për ta ruajtur ujin në formë të ngurtë.


Shkencëtarët japonezë po tentojnë të shpikin një mrekulli të re. Ata kanë gjetur një formulë për ta bërë ujin të ngurtë!

Ky zbulim u bë në Universitetin e Tokios. Uji “i ngurtë” përbëhet 95% nga ujë i zakonshëm dhe 5% nga përbërës të tjerë organikë. Kështu, rezultati është në formë xheli, por më elastik dhe më i tejdukshëm.

Për të krijuar një ide se si mund të ngjasojë, fotografia e Japan Science & Tachology Agency.

Njoftimi zyrtar u bë nëpërmjet revistës “Nature”, u theksua se këto përbërë janë të sigurt dhe të dashur me natyrën dhe me njerëzit. Veç kësaj, pretendohet se shumë shpejt do të përdoret nga mjekësia për të shëruar kockat e trupit të njeriut.

Madje mendohet që nëse do të arrihet të “ngurtësohet” akoma më shumë përbërja e tij, atëherë do t’u thuhet lamtumirë shisheve plastike njëherë e përgjithmonë! /alb-observer.com/Tashmë uji edhe do të… hahet!  Uji2Tashmë uji edhe do të… hahet!  Uji3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tashmë uji edhe do të… hahet!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Tashmë e “prekshme” ekzistenca e shpirtit me teorinë kuantike!
» Revolucion në fushën e telekomunikacionit: ESA tashmë ofron dhe shërbim internetik hapësinorë
» Shkencëtarët: Ekspozimi elektromagnetik i poleve të Tokës, tashmë në proces e sipër!
» Jeta në Tokë do të zgjasë edhe 2,8 miliardë vjet
» Avionet e NASA-s, ne 2075-n do te mbajne edhe pasagjere

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I-
Kërce tek: