PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Shkencëtarët zbulojnë genet që formojnë fytyrën e njeriut!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

LaNiGc


Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 36
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

Shkencëtarët zbulojnë genet që formojnë fytyrën e njeriut! Empty
MesazhTitulli: Shkencëtarët zbulojnë genet që formojnë fytyrën e njeriut!   Shkencëtarët zbulojnë genet që formojnë fytyrën e njeriut! I_icon_minitimeMon Sep 17, 2012 2:28 am

Shkencëtarët zbulojnë genet që formojnë fytyrën e njeriut!

Shkencëtarët zbulojnë genet që formojnë fytyrën e njeriut! Fytyra1-236x300

Pesë genet më bazë, të cilat përcaktojnë formën e fytyrës njerëzore, zbuluan hulumtues Holandez.


Hulumtimi i tyre, u publikuan në revistën shkencore PLoS Genetics dhe përbën hapin e parë formimin e fytyrës, sipas kodit gjenetik njerëzor.

Sipas BBC, studiuesit përmblodhën tomografitë magnetike (MRI) të kokës së më shumë se 10.000 njerëzve sëbashku me fotografitë e tyre, duke hartografuar kështu pjesët e çdo fytyre dhe llogaritën distancat midis karakteristikave të ndryshme që ato kishin.

Në vazhdim, citon alb-obsrver.com, ata bënë një studim mbi kombinimin e geneve, për të gjetur variacione të vogla gjenetike që ndodhin më shpesh në çdo individë, i cili kishte variacionet të veçanta në fytyrën e tij.

Tashmë shkencëtarët, janë në gjendje të përcaktojnë ngjyrën e flokëve dhe të syve të njeriut dume u bazuar në DNA e tyre, madje me përqindje shumë të larta suksesi. Por, objektivi i tyre kryesor është të rivendosnin pamjen fytyrës së njeriut, nga materiali i tyre gjenetik./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkencëtarët zbulojnë genet që formojnë fytyrën e njeriut!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkencëtarët zbulojnë “ferrin e akullt”
» Arkeologët zbulojnë varrin e “Mona Lisa”
» Shkencetaret zbulojne henen e peste te Plutonit
» Shkencëtarët japonezë zbulojnë sekretin e përjetësisë
» Izraelitët zbulojnë tempullin e lashtë 2750 vjeçar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I-
Kërce tek: