PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 10 njerëzit më të zgjuar në botë!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

LaNiGc


Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 36
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

10 njerëzit më të zgjuar në botë! Empty
MesazhTitulli: 10 njerëzit më të zgjuar në botë!   10 njerëzit më të zgjuar në botë! I_icon_minitimeSat Sep 01, 2012 3:06 am

10 njerëzit më të zgjuar në botë!

10 njerëzit më të zgjuar në botë! ALbert

Listën me 10 njerëzit më të zgjuar të botës bëri publike para pak kohësh sajti superscolar.org

Sipas renditjes dhe kualifikimit të listës, vendin e parë me IQ më të larët me 230 pikë, e zuri 36-vjeçari, matematikani Terence Tao, i cili ishte i aftë që në moshën 2-vjeçare të zgjidhte probleme dhe ekuacione matematikore. Mori doktoraturën në Universitetin e Princeton kur ishte 20-vjeç dhe u bë profesori më i ri në histori, në universitetin UCLA në moshën 24-vjeçare.
Në vendin e dytë, Ndodhet 30-vjeçari Christopher Hira, me IQ 225 pikë. Ndërmjet arritjeve të tij, përfshihet dhe fakti se filloi të punonte për NASA-ën, kur ishte… 16-vjeç. Morri pjesë në hulumtimet e NASA-s për banimin e Marsit, si dhe mori doktoraturën e tij në Universitetin e Princeton në moshën 22-vjeçare.

I treti në listë radhitet dhe në grupin e 200-ës, vjen 50-vjeçari astrofizikani Kim Yong-Oungk, me IQ 210. Ai ka rezultatin më të lartë të zgjuarsisë në botë. Që në moshën dy vjeçare fliste katër gjuhë të huaja dhe u ftua nga NASA tl studionte në SHBA që në moshën 8-vjeçare.

Ndërsa listën, pohon alb-observet.com, e plotësojnë “djali i keq” Rick Rosner me IQ 192, ish kampioni i botës në shah, Garry Kasparov me IQ 190, miliarderi dhe bashkëthemeluesi i Microsoft Paul Allen me IQ 170, shahistja Judith Polgar me IQ 170, matematikani i shumëvlerësuar, i cili martë në biografinë e tij disa dhjetëra çmime Sir Andrew Will me IQ 170 dhe artisiti i famshëm James Woods me IQ 180, i cili para se të apasiononohej me kinemanë, studionte algjebër në Universitetin UCLA dhe MIT.

I fundit në dhjetëshen e më të zgjuarve të botës, radhitet astrofizikani Stifen Hawking me IQ 160.

Një njeri, kalon në rangun e më të zgjuarve të botës, nëse IQ-ja e tij arrin të kalojë nivelin e 140 pikëve të cilën e arrijnë vetëm 0,5% e popullsisë së gjithë globit. 50% e njerëzve në të gjithë botën arrin nga 90 deri 110, ndërsa 2,5% e popullsisë arrin “mençurinë” me IQ që kalon 130./alb-observer/com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 njerëzit më të zgjuar në botë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si do të duken njerëzit - pas njëmijë vjetëve?
» Njerezit inteligjente - me pak besimtare
» Njerezit e shpellave ne Kine
» Super-Toka, planeti i ri për njerëzit!
» NJERËZIT ME SYTË PLOT PARAJSË[

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I-
Kërce tek: