PortaliForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Shprehje nga Buda

Shko poshtë 
AutoriMesazh
xhemajl




Numri i postimeve : 42
Pikët : 117
Reputation : 1
Join date : 29/02/2012

Shprehje nga Buda   Empty
MesazhTitulli: Shprehje nga Buda    Shprehje nga Buda   I_icon_minitimeThu Apr 12, 2012 7:34 am

1-Mos iu drejto me ton të ashpër ndokujt . Atyre që do ju drejtohesh kështu mund të
të përgjigjen në të njëjten mënyrë : plagët janë të dhimbshme ; njëra pas tjetrës do
bien mbi ty .

2-Duke mbrojtur veten ke mbrojtur tjerët ; duke mbrojtur tjerët ke mbrojtur veten .

3-Fjalët kanë fuqinë e të shkatrruarit dhe të krijimit ; kur fjalët janë të sinqerta dhe të
këndëshme mund të ndryshojnë botën .

4-Asgjë e gjallë s’duhet vrarë , as insekti apo kafsha më e vogël , sepse çdo jetë
është e shenjtë .

5-Jemi ajo që mendojmë .

6-Sa më pak të keni , aq më pak duhet të shqetësoheni .

7-Aroma e luleve nuk shkon kundër erës , as i Jaseminit , aroma e të mirëve shkon
kundër erës : një njeri i drejtë njihet anë e mbanë .

8-Është e nevojshme që njeriu t’i afrohet gjithmonë e më shumë të mirës e të
përpiqet të ruajë mendjen e tij nga ligësitë . Mendja e atij që bën vepra të mira me
gjysmë zemre , në fakt , merr kënaqësi në të keqe .

9-Dhuna është frut i dëshirës .

10-Njëqind vite të jetës së një njeriu që nuk merr në konsideratë Ligjin Suprem , është e
krahasueshëm vetëm me 1 ditë të jetës së atij që e respekton .

11-Është e preferueshme të mos bëhet një vepër e bërë keq , sepse më pas do
pendohemi . Atë që bëjmë , më mirë ta bëjmë të rrëgullt (mirë) , për të mos u
penduar .

12-Urrejtja nuk ndalet nga urrejtja , në asnjë kohë ; urrejtja pushon nga dashuria : ky
është ligji i përjetshëm .

13-Kujdesi shpie në përjetshmëri , moskujdesi në vdekje ; të kujdesshmit nuk vdesin
kurrë , të pakujdesshmit janë si të vdekur .

14-Nëse doni të arrini ndriçimin , nuk duhet të studioni mësime të panumërta .
Thellohuni vetëm të njëra . Cila ? Te dhembshuria e madhe . Kushdo që ka shumë
dhembshuri , ka të gjitha cilësitë e Budës në pëllëmbën e dorës .

15-Më mirë të jesh endacak e të udhëtosh vetëm , sesa të mykesh në shoqërinë e
budallenjve .

16-Lëviz nëpër botë duke festuar , kërcyer , kënduar , si një bletë ; shko nga lulja
në lule , vetëm duke provuar të gjitha eksperiencat , piqesh .

17-Vdekja do jetë shumë e bukur nëse di të komunikosh me të . Është një
shpërbërje , bie prapë në burimin e qënies për tu çlodhur e për tu rinovuar . Do të
thotë , të zhdukesh në burimin e ekzistencës dhe të bashkohesh me Zotin – dhe
mund të rilindësh prapë , deri sa të bëhesh i Zgjuar .

18-Për të parë atë që pak njerëz kanë parë duhet të shkoni aty ku pak kanë qënë .

19-Përgojuesi është i ngjashëm me atë që hedh pluhur kundër dikujt tjetër kur era
është në drejtim të tij ; kështu pluhuri s’bën gjë tjetër veçse i kthehet atij që e hodhi
. I virtytshmi nuk mund të plagoset dhe dhimbja që tjerët duan t’i shkaktojnë , bie
mbi vetë ato .

20-Mos i beso asgjëje , s’ka rëndësi ku e ke dëgjuar ose kush e ka thënë , edhe
sikur ta kem thënë unë , vetëm nëse është e pranueshme dhe e kuptueshme për
arsyen tënde .

21-Kush nuk ka plagë në dorë mundet të prekë helmin me atë dorë : helmi nuk
penetron aty ku nuk ka plagë ; dhe nuk është mëkat (vepra) për ata që nuk e ka
mëkat .

22-Mos i besoni shkrimeve të vjetra , mos besoni asgjë vetëm se populli juaj i beson
, ose sepse ju kanë detyruar t’i besoni që nga fëmijëria . Ndaj çdo gjëje veproni me
arsye ; pasi ta keni analizuar , nëse mendoni se është mirë për të gjithë , atëherë
besojeni , jetojeni , dhe ndihmoni fqinjin tuaj ta përjetojë edhe ai vetë .

23-Është më e rëndësishme të parandalosh që një kafshë të vuajë , sesa të rrish
ulur e të meditosh për të kqijat e Universit duke u lutur në shoqërinë e priftërinjve .

24-Njeriu duhet të shpëtojë veten me përpjekjet e veta , asnjë nuk mund të bëjë për
të , atë që ai duhet të bëjë për vete .

25-Vdekja nuk duhet të kihet frikë nga të mënçurit .

26-Vetëm virtyti garanton një Karma të mirë dhe virtyti më i lartë është dhembshuria .

27-Në të vërtetë kurrë , këtu poshtë (Bota materiale) , nuk mund të shuhen urrejtjet
me urrejtje .

28-Me të njëjtën thjeshtësi që era çrrënjos një pemë të brishtë , tundimet tërheqin atë
që është në kërkim të kënaqësive , që është i pangopur (lakmitar) , dembel dhe i
dobët . Por , si era që nuk mund të lëkundë një mal , asnjë tundim nuk lëkund të
urtin , energjikun , të besueshmin që jeton thjeshtë .

29-Në këtë botë të gjithë do vdesim . Kujto , si mund të mbash armiqësi ?

30-Në këtë botë urrejtja nuk mund t’i japi fund urrejtjes . Vetëm dashuria është e aftë
ta shuajë atë . Ky është Ligji i Përjetshëm .

31-Jemi ajo që mendojmë . Ajo që jemi është produkt i mendjes sonë . Çdo fjalë ose
vepër që lind nga ndonjë mendim i turbullt , ndiqet nga vuajtje , ashtu si rrota e
karrocës që ndjek këmbët e demit .

32-Mos mbivlerëso atë që ke marrë dhe mos lakmo tjetër : Ai që lakmon tjetër nuk
do arrijë paqen e mendjes .

33-Kjo udhë Ariane me 8 rrugë , dmth : vizion i drejtë , qëllim i drejtë , fjalë e
drejtë , veprim i drejtë , jetë e drejtë , përpjekje e drejtë , vëmëndje e drejtë ,
meditim i drejtë .

34-Katër të vërtetat fisnike : të lindësh , të jetosh , të vdesësh , të ringjallesh .

35-Për të arritur gjetjen e thelbit tonë të vërtetë , duhet që më parë të jetojmë të të
shtatë mëkatet .

36-Udhëtari , nëse nuk takon një shoqërues më të mirë ose të ngjashëm me veten ,
vazhdon i bindur vetëm : nuk bëhet shoqëri me budallain .

37-Ashtu si një shkëmb masiv nuk tundet nga era , ashtu edhe të mënçurit nuk
lëkunden mes fajsimeve dhe lavdrimeve .

38-Uji kanalizon burimet , harkëtarët lakojnë shigjetat , marangozët përkulin drurin , të
mënçurit vetëbinden .

39-Nuk kërkoj kompensim rilindjen në Qiell , por kërkoj të mirën e njerëzve , kërkoj
të ridrejtoj ata që kanë humbur dritën e tyre , ata që jetojnë në errësirë dhe të zhduk
nga bota të gjitha dhimbjet e vuajtjet .

40-Ai që vesh rrobën e verdhë pa u pastruar , pa fituar dominimin e vetes e pa
kërkuar të vërtetën , është i padenjë për ta veshur atë .

41-Mposht njëmijë herë , njëmijë burra në betejë : vetëm ai që mund veten është
luftëtari më i madh .

42-Asgjë nuk është konstante, përveç ndryshimit .

43-Nuk ka zjarr të barabartë me pasionin , ose peshkaqen me urrejtjen , as kurth me
çmendurinë , ose përrua me lakminë .

44-Çdo gjë vjen nga asgjëja dhe nga ky burim i përbashkët rrjedh detyra e vllazërisë
dhe i mëshirës ndaj të gjitha krijesave
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shprehje nga Buda
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mali i shenjtë Emei dhe Buda e Madhe Leshan në Kinë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: M I T O L O G J I-
Kërce tek: